Intro

Aktuality

SAIL to MONTE NEGRO !!!

5

Pre mnohých stále neobjavená jachtárska destinácie ČIERNA HORA.
Historicky a prírodne ťažko zrovnateľná s akýmkoľvek iným miestom v Európe.
Čierna hora, kedysi súčasť Juhoslávie je od referenda v máji 2006 nezávislá republika.
Už v roku 1991 deklarovala v ústave štatút ekologického štátu, z čoho vyplýva aj smerovanie hospodárstva na služby a cestovný ruch, s dôrazom na eko turistiku. Tento fakt si nemôžete nepovšimnúť, ak už nie inak, tak hneď pri vstupe do krajiny zaplatíte “eko poplatok” 10 € (vcelku zvláštna forma zdanenia turistov… ale ekotaxa mi znie lepšie ako “vízum”, “pobytová taxa”, “diaľničná taxa” a iné dane zo msty turistom v iných krajinách…).

Ak si vyhradíte 7 dní na plavbu po atraktívnom čiernohorskom pobreží a fjordoch plus pár dní na trekking po monumentálnych horách, rafting v úchvatných kaňonoch rieky Tary, výlet k Skadarskému jazeru na hraniciach s Albánskom, blížite sa k mojej predstave super dovolenky v Čiernej hore.

Nám sa tentokát táto kombinácia nepodarila absolvovať celá, aj tak, Čierna hora bola pre mňa viac než príjemným prekvapením. Čiernu horu som poznala ešte ako súčasť bývalej Juhoslávie, mala som možnosť stráviť tu niekoľko liet a zím, naučiť sa jazyk a spoznať miestne zvyky. Ako pamätníčke vojny v Juhoslávii, zdalo sa mi neuveriteľné, že v reštauráciách hrá chorvátsky Oliver Dragojević , v aute s chorvátskou ŠPZ vám radi a ochotne poradia, v hoteloch ponúkajú výlety do Chorvátska (zväčša do Dubrovnika).

Krása krajiny, skvelé pláže , srdeční obyvatelia, to tu zostalo…ale veĺa toho sa zmenilo. Kedysi zaspatá krajina sa akoby zobudila. Budujú sa kvalitné mariny (momentálne 4 vybudované maríny a stavajú sa ďaľšie), exkluzivne hotely. Zmenil sa hlavne prístup k turistom -profesionálny a predsa ľudský a srdečný.

Čuduj sa svete, v Čiernej hore môžete platiť eurom. Po zániku nemeckej marky, v tichosti prešli na eurá. Netuším ako je to možné, ale fakt je , že z pohĺadu turistu je to veľmi pohodlné.
Ceny by sa dali zhodnotiť ako príjemné. Kotvenie v marine porovnateľné s CRO alebo nižšie, káva 0,70 € !!!, ceny potravín nižšie než u nás. Služby v reštauráciách a ceny za ubytovanie sú pestré, závisí kde sa vyberiete.
Ak by ste sa napríkad vybrali prespať do bývalej Titovej vily v Miločeri prerobenej na exkluzívny hotel alebo na Sveti Stefan, za noc zaplatíte okolo 1000 € / osoba.

Aby ste sa do Čiernej hory dostali, musíte vynaložiť viac energie, obetovať viac času a občas aj peňazí (ale určite to stojí zato). Vzhľadok k rázu krajiny, diaľnica k moru tak skoro zrejme nepovedie, takže ak nie ste časový milionár a neprídete vlastným autom, (nedajbože autobusom) , zostáva vám priletieť. Letisko Tivat, ani Podgorica, zatiaľ nemajú žiadne “low cost” spojenie s Európou. Nám za zdal prílet do Dubrovnika a následný prevoz taxikom najelegantnejším riešením. Taxi z letiska do Herceg Novi stojí ca 50 €.

My sme plavbu začali v Herceg Novom, kde sme sa pripojili k flotile plávajúcej z Dubrovika. Lode mali domovský prístav v Chorvátsku, potrebné bolo colne sa odbaviť v Cavtate a prihlásiť sa v Zelenike. Neskôr sme svorne skonštatovali, ze charter z Chorvátska a plavba do Čiernej hory asi nie je to pravé orechové riešenie. Colnice na oboch stranách (ale hlavne nepríjemné colné manévre a birokracia na chorvátskej strane) a dlhé preplavby medzi colnicami nám ubrali na pohode.
Naše odporúčanie znie: zoberte si loď priamo z Čiernej hory, je tu kvalitný charter, dobre vybavené lode, slušné ceny… (jasne, radi vám nájom zabezpečíme, vrátane leteniek a transférov)

Naplánovať trasu plavby po Čiernej Hore nie je umenie, oboplávať pobrežie a najatraktívnejšie miesta na ňom hravo zvládnete za 7 dní.

Niekoľko tipov na miesta, ktoré určite neobídete a súvisiacich článkov pripájam.
Užitočná a zaujímavé informácie o Čiernej Hore nájdete na stránke www.montenegro.sk

Montenegro sa bezpochyby mení na exkluzívnu turistickú (a jachtársku) destináciu, porovnateľnú s napr. so San Marinom, alebo Monakom. Už pri pohĺade na mega jachty v prístavoch nemôžete o tom pochybovať.
Ak turistami natrieskané pláže , ulice, bary, kasína nie sú zrovna vaša šálka kávy, vyplávajte do Čiernej hory teraz, kým tu ešte nie sú VŠETCI.

SAIL TO MONTENEGRO! (now!)


Súvisiace články:

Kam cestovať v júni podľa LONELY PLANET:

…Svetoznáme prestížne vydavateľstvo turistických sprievodcov “Lonely Planet” zaradilo Čiernu Horu na prvé miesto medzi destinácie odporúčané pre dovolenku v júni. V článku s názvom “Kam cestovať v júni” ponúka najlepšie miesta, kam ísť, ale aj tie, ktorým by sa mal turista vyhnúť.

Čierna Hora má v porovnaní s konkurenciou množstvo predností: teplota mora má v júni v priemere 28 °C, krásne staré prímorské mestá, najmä Budva a Kotor sú stále populárnejšie a vyzývajú k objavovaniu, slnečné piesočnaté pláže sa ťahajú po celom pobreží, ďalej vysoké hory, zelené lesy aj neuveriteľné jazera a kaňony, ktoré berú dych… Vo vnútrozemí sa vyzdvihuje národný park Durmitor ako ideálna destinácia pre letnú turistiku a kaňon rieky Tary pre priaznivcov raftingu. Je toho veľmi veľa v tak malej krajine!

Až za Čiernou Horou sa umiestnila francúzska Provence, Grécko a Peru. Kvôli vysokým teplotám v júni neodporúča Lonely Planet cestovať na Blízky východ…


Tip na 7 dennú trasu po Čiernej Hore:

Montenegro

 1. Check-in in Kotor
 2. Kotor-Perast-Herceg Novi 14 NM
 3. Herceg Novi-Budva 20 NM
 4. Budva-Petrovac-Budva 14 NM
 5. Budva-Bigovo 12 NM
 6. Bigovo-Rose-Perast 17 NM
 7. Perast-Kotor 6 NM
 8. Kotor (check-out)

Montenegro & Italy & Greece

 1. Check-in in Kotor
 2. Kotor-Bari 120 NM
 3. Bari
 4. Bari-Monopoli 24 NM
 5. Monopoli-Brindisi 30 NM
 6. Brindisi-Foca Di Melendugno 19 NM
 7. Foca Di Melendugno-Otranto 11 NM
 8. Otranto-Korfu 82 NM
 9. Korfu
 10. Korfu-Bar 167 NM
 11. Bar
 12. Bar-Budva 16 NM
 13. Budva-Bigovo-Herceg Novi 19 NM
 14. Herceg Novi-Kotor 14 NM
 15. Kotor check-out
Perast v Boke Kotorskej
Národný park Lovćen
Miločer a Kráľovská pláž s bývalou Titovou rezidenciou, dnes exkluzívny hotel
Sveti Stefan